Bezpieczeństwo Żywności

Kto jest zainteresowany eksportem, a kto nie?

Blokada eksportu do Rosji i nie tylko, stanowi poważny problem dla polskich zakładów branży spożywczej. Niektóre znalazły rynki alternatywne, ale jest to jedynie eksport niszowy, a nie masowy.

Tym bardziej budzi zdziwienie, informacja, jaka ukazała się na oficjalnej stronie Rossielchosnadzoru w dniu 29 września br,  z której wynika, że strona Polska zrezygnowała z przeprowadzenia planowanej inspekcji zakładów branży rybnej.
Inspekcja, którą mieli przeprowadzić eksperci Unii Euroazjatyckiej ( Armenia, Białoruś, Rosja, Kazachstan) była planowana w okresie od 26 października do 6 listopada 2015r.Zdaniem strony rosyjskiej Polska zrezygnowała z przeprowadzenia wizytacji nie podając przyczyn, tym samym Rosja z dniem 30 września wstrzymuje czasowo import z Polski produktów rybnych w tym konserw rybnych.Sprawa dotyczy 14 zakładów, które z różnych przyczyn zrezygnowały z Inspekcji.Strona rosyjska powołuje się na pismo Głównego Lekarza Weterynarii z 25 września 2015r Nr GIW ue-0800-361/2015 RU.Sprawa dziwna, ale żeby ją wyjaśnić trzeba znać opinie dwóch stron. Na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii w dniu 01.10.2015r nie było na ten temat żadnej informacji ( a może jej nie znalazłem).Można jedynie przypuszczać, że polskie zakłady nie są zainteresowane eksportem do Unii Euroazjatyckiej.