Nie wiem czy prawdziwa jest informacja o tym, że ktoś ze szczebla ministerialnego sugeruje ograniczenie wjazdu obywatelom Ukrainy do Polski, w związku z przypadkami tej choroby u dzików w woj. lubuskim, ale wiem, że pomysł jest idiotyczny.

    Ktoś kto ma pojęcie o pomorze afrykańskim świń może zauważyć , że do niedawna Polska była przodownikiem w tej chorobie, obecnie też nie jest lepiej chociaż to nie Ukraina nas wyprzedza.

    Analiza występowania ASF od 01. stycznia 2019 do 19 listopada 2019 wskazuje, że ogółem w 11 krajach ( Belgia, Bułgaria, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Serbia,  Słowacja, Ukraina) odnotowano 1793 ognisk u świń i 5310 przypadków u dzików.

Klasyfikacja krajów uwzględniając wstępowanie ognisk choroby u świń i liczbę przypadków u dzików przedstawia się następująco:

Rumunia – 1615

Polska – 48

Bułgaria – 41

Ukraina – 40

 

ASF u dzików zmienia klasyfikację:

Polska – 1972

Rumunia – 582

Bułgaria – 95

Ukraina – 11

    Z przedstawionych wyżej danych wynika, że sugestia o Ukrainie i ewentualnych kanapkach w lesie to prima aprilis w listopadzie. Równie dobrze można sugerować, że rumuński czy polski kierowca albo turysta nakarmi przypadkowo dziki zakażoną kanapką.

    Sądzę, że ASF jest już w całej Polsce u dzików i do tego należy się przyzwyczaić jak do kataru. Natomiast ważne, żeby nie występował w stadach świń. W tym przypadku właśnie człowiek będzie wektorem, a bioasekuracja określona przepisem ministra właściwego do spraw rolnictwa to wyłącznie idee fixe, niewykonalna w małych gospodarstwach.

Kolejnym problemem jest diagnostyka, jeżeli w dalszym ciągu będziemy się opierali na PIW PIB w Puławach to w przypadku kiedy ASF wystąpi w Wielkopolsce to nie pomór będzie problemem tylko oczekiwanie na wynik badania – przykład proszę uprzejmie:

Immediate notification

 

Date of start of the event

04/11/2019

Date of confirmation of the event

14/11/2019

Report date

15/11/2019

Date submitted to OIE

15/11/2019

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło:

Fridrich Loefler Institut

https://www.fli.de/de/aktuelles/tierseuchengeschehen/afrikanische-schweinepest/

OIE https://www.oie.int/wahis_2/public/wahid.php/Reviewreport/Review?page_refer=MapFullEventReport&reportid=32385