W dniach 7-8 maja odbyła się w Norymberdze konferencja, w której uczestniczyli urzędowi lekarze  Niemiec ( różnych Landów). Konferencja jest elementem szkolenia ustawicznego i  tego typu spotkania organizowane są dwa razy w roku prze kolegów z Bawarii.

W tym roku program konferencji zawierał szereg wykładów. Jednym z prelegentów był autor. Tematem mojego wykładu był pomór afrykański świń, a raczej jego historia od Kenii w 1902r do Polski w 2015. Szczególne zainteresowanie wzbudziło jednak powolne parcie na zachód ,, Drang nach Westen”, od Poti w Gruzji do Polski.Średnio ASF przebywał ok. 300km na rok, ale w Polsce został lekko przyblokowany i na razie przesunął się nie dalej jak 20 km od granicy z Białorusią. Takie spowolnienie wędrówki bardzo intrygowało koleżanki i kolegów z Niemiec. Pytali czy mamy metody przekazywania polskim dzikom informacji, że mają zakaz wędrowania dalej niż 20km. Jest to z pewnością ciekawostka naukowa, której tłumaczenie wysoką lub niską zjadliwością wirusa nie do wszystkich dociera.

Zainteresowani dobrostanem świń w hodowlach wielkotowarowych wysłuchali wykładu, który wygłosił Prof. Dr. J. Troxler z Instytutu hodowli i Ochrony Zwierząt w Wiedniu. Wynikało z niego, że utrzymywanie świń na rusztach jest główną przyczyną urazów kończyn. Konsekwencją są nie tylko straty finansowe z tym związane, należy także uwzględnić cierpienie zwierząt. Stąd inicjatywa kolegi Dr Hermana Meilera z Hof, który uruchomił również gremia polityczne  lobbując za ściółkowym chowem zwierząt. Inicjatywa w aspekcie dobrostanu bardzo cenna, ale biorąc pod uwagę, że światem rządzi pieniądz mało realna.
Bardzo ciekawe jak zawsze są pytania i dyskusje, w której uczestniczą urzędnicy Ministerstwa. Omawiano m.in. wyniki ring testów w kierunku włośnicy, które wykazały , że podstawowym problemem jest brak znajomości morfologii włośnia.W przypadku badania wizualnego trwają dyskusje. W Landach o dużej koncentracji świń i masowych ubojach zostały wdrożone, w Bawarii jeszcze nie.Natomiast już jedno gospodarstwo zostało uznane ,, za wolne od włośni”, a kilka innych wystąpiło o zatwierdzenie.
Interesująca była informacja o kontroli rosyjskich Inspektorów w zakładach spożywczych i co ciekawe bardzo wysoko oceniono ich kompetencje zawodowe, co mnie osobiście nie zdziwiło bo mam takie samo zadanie.Następna konferencja odbędzie się jesienią w mieście Wagnera – Bayreuth